Wzorzec FCI nr 37 / 30.03.2009
Portugalski pies dowodny
(Cao de agua portugues)
Kraj pochodzenia rasy : Portugalia
Data opublikowania obowiązującego oryginału wzorca : 04.11.2008
Użytkowanie : Pomocnik przy łowieniu ryb, aportuje jak również pies towarzyszący.
Klasyfikacja FCI :
Grupa 8 psy aportujace, płochacze, psy dowodne.
Sekcja 3 psy dowodne.
Nie podlega próbom pracy.
Krótki zarys historyczny : Dawniej portugalski pies dowodny występował wzdłuż całego wybrzeża Portugalii. W wyniku stałej modernizacji rybołówstwa można go dzisiaj spotkać głównie w prowincji Algarve, która uchodzi obecnie za jego ojczyznę. Ten pies dowodny od bardzo dawnych czasów zamieszkiwał wybrzeże Portugalii i dlatego można go uznać za portugalską rasę narodową.
Ogólne wrażenie : Średniej wielkości pies w typie psa gończego o linii profilu lekko wklęsłej aż po prostą. Harmonijnie wyważony w swoich proporcjach, mocny i dobrze umięśniony. Ze względu na częste pływanie mięśnie powinny być szczególnie dobrze rozwinięte.
Ważne proporcje : Prawie kwadratowy kształt, długość tułowia jest w przybliżeniu równa wysokości w kłębie.
Stosunek wysokości w kłębie do głębokości klatki piersiowej wynosi 2:1; stosunek długości czaszki do kufy wynosi 4:3.
Zachowanie/ charakter : Nadzwyczaj inteligentny. Rozumie i słucha z radością wszystkich poleceń swego pana. Pies o gwałtownym temperamencie, uparty, odważny,niewymagajacy i wytrwały. Jego wyraz jest surowy, spojrzenie przenikliwe i uważne. Doskonały wytrwały pływak i nurek, jest nierozłącznym towarzyszem rybaków, oddającym im niezliczone usługi, nie tylko w czasie połowu, ale także przy pilnowaniu i bronieniu ich łodzi i dobytku. Podczas połowu z własnej inicjatywy skacze do morza i chwyta odpływające ryby i przypędza je z powrotem. Tak samo zachowuje się w razie potrzeby , jeśli przerwie się sieć lub urwie się lina. Pływając zabezpiecza łączność między łodziami a lądem stałym, nawet jeżeli odległość jest naprawdę znaczna.
Głowa : o dobrych proporcjach, duża i szeroka.
Mózgoczaszka :
Czaszka : Widziana z boku jest trochę dłuższa niż kufa. Jej wysklepienie jest bardziej zaznaczone z tyłu, guz potyliczny wyraźny. Widziana z przodu kość ciemieniowa jest wysklepiona z lekkim zagłębieniem po środku. Bruzda czołowa przedłuża się strzałkowo do 2/3 kości ciemieniowej, łuki brwiowe zaznaczone.
Stop: dobrze zaznaczony, położony nieco dalej z tyłu niż wewnętrzny kąt oka.
Trzewioczaszka :
Nos : szeroki, nozdrza dobrze rozwarte i dobrze pigmentowane. Powinien być czarny u psów o umaszczeniu czarnym, białym i czarno-białym, u psów o umaszczeniu brązowym nos jest brązowy. Nigdy nie może być koloru cielistego.
Kufa: u podstawy szersza niż z przodu przy nosie.
Wargi: Grube, szczególnie z przodu, kącik ust niewidoczny. Śluzówka ( podniebienie, pod językiem, dziąsła ) pigmentowana na czarno, u psów o umaszczeniu brązowym – na brązowo.
Szczęka/uzębienie : Mocne szczęki, zgryz nożycowy lub cęgowy,Mocne, niewidoczne zęby przy zamknietym pysku, kły duże i dobrze rozwinięte.
Oczy : średniej wielkości, okrągłe, szeroko rozstawione i lekko skośne.Źrenica koloru czarnego lub brązowego. Delikatne powieki mają czarne brzegi, u psów o umaszczeniu brązowym – brązowe. Niewidoczna trzecia powieka.
Uszy : Osadzone powyżej lini oczu, przylegające do głowy, tylny brzeg ucha powinien być nieco uniesiony, o kształcie serca, cienkie. Koniuszek ucha nie powinien sięgać dalej niż do brzegu krtani.
Szyja : prosta, krótka, zaokraglona, umięśniona,noszona swobodnie, osadzona harmonijnie w tułowiu, bez podgardla.
Tułów :
Linia górna : prosta, na tym samym poziomie
Kłąb : szeroki, nie wystający
Grzbiet : prosty, krótki, szeroki i dobrze umięśniony
Lędźwia : krótkie, dobrze osadzone w zadzie
Zad ; proporcjonalny do tułowia, nieco opadający, guzy biodrowe miednicy symetryczne i niewidoczne.
Klatka piersiowa : szeroka i głęboka. Sięga do łokci, żebra długie i dobrze wysklepione, pozwalające na dużą pojemność płuc.
Dolna linia i brzuch : o zmniejszonej pojemności, elegancko podciągnięty.
Ogon : nie kopiowany, u nasady gruby,zwężający się ku końcowi. Umiarkowanie wysoko osadzony, nie powinien sięgać poniżej stawu skokowego. Gdy coś wzbudzi uwagę psa, ogon noszony jest jako zakręcony, położony na grzbiecie, sięgając nie dalej niż do środka lędźwi. Jest cenną pomocą przy pływaniu i nurkowaniu.
Kończyny :
Kończyna przednia : mocna i prosta, pionowo ustawiona. Dopuszczalne jest nieznacznie nachylone ustawienie śródręcza.
Łopatki : Widziane z boku poprzecznie, skośnie ustawione, bardzo silnie umięśnione
Ramię : mocne, średniej wielkości, równoległe do środkowej osi tułowia
Podramię :długie i bardzo umięśnione.
Stawy nadgarstkowe : o mocnym kośćcu, widziane z przodu szersze niż widziane z boku
Śródręcze : długie i mocne
Łapy przednie ; okrągłe i płaskie, o mało wysklepionych palcach średniej długości. Błona pławna rozciąga się na całej długości palców i pokryta jest obficie długim włosem.Preferowane czarne pazury, ale w zależności od umaszczenia dopuszczane są także białe, pręgowane lub brązowe. Pazury nie powinny dotykać ziemi. Środkowy opuszek powinien być twardy i gruby, pozostałe opuszki średniej grubości.
Kończyna tylna ; prosta, bardzo umięśniona.. Dopuszczalne jest nieznacznie nachylone ustawienie śródstopia.
Zad: mocny, bardzo zaokrąglony
Udo: mocne, średniej długości. Bardzo dobrze umięśnione, Staw kolanowy nie ustawiony ani do wewnątrz ani na zewnątrz.
Podudzie : Długie i bardzo dobrze umięśnione. Nie ustawione ani do wewnątrz ani na zewnątrz.Od przodu do tyłu ustawione skośnie. Mocne więzadła i ścięgna.
Staw skokowy : mocny
Śródstopie : Długie, bez wilczych pazurów
Łapy tylne : tak jak łapy przednie
Chody : niewymuszony ruch, krótki krok w stępie, kłus rytmiczny, galop energiczny.
Skóra : Delikatna, luźna, nie bardzo napięta, śluzówka powinna być raczej pigmentowana.
Szata :
Włosy : cały tułów pokryty mocnym włosem, bez podszerstka. Istnieją dwie odmiany włosa długie, pofalowane i krótsze, kędzierzawe. Przy pierwszej odmianie włosy są lekko lśniace o miękkiej strukturze; druga odmiana – to włos krótki, gęsty, matowy, tworzący cylindryczne skręty. Poza okolicami pachwin i słabizny włosy pokrywają symetrycznie cały tułów. Na głowie tworzą odstającą prosto grzywę z pofalowanych włosów w odmianie długowłosej, lub z kędzierzawych włosów w tej drugiej odmianie. Włosy na uszach są dłuższe w odmianie długowłosej.
Umaszczenie: jednobarwne lub wielobarwne. Jednomasciste – to białe, czarne lub brązowe w różnych odcieniach. Wielobarwne – to mieszanina koloru czarnego, brązowego z bielą. U psów o umaszczeniu czarnym lub brązowym dopuszcza się kolor biały na następujacych miejscach : kufa, czubek głowy, szyja, przedpiersie, brzuch, koniec ogona i dolna część kończyn poniżej łokci i stwu skokowego. Białe umaszczenie nie jest oznaką albinizmu, o ile nos, brzegi powiek i śluzówka pyska są czarnej lub brązowej pigmentacji. Psy o czarnym umaszczeniu, białym lub czarnobiałym maja skórę lekko niebieskawą.
Psy długowłose w tej rasie powinny być strzyżone w charakterystyczny sposób: tylna połowa tułowia, kufa i część ogona. Na końcu ogona pozostawia się frędzel z całej długości włosa.
Wielkość i masa:
Wysokość w kłębie:
Samce : 50 – 57 cm , idealna wielkość 54 cm
Suki : 43 – 52, idealna wielkość 46 cm
Waga:
Samce : 19 – 25 kg
Suki : 6 – 22 kg
Wady: Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady, obniżające ocenę w zależności od stopnia ich nasilenia i wpływu na zdrowie i dobre samopoczucie psa.
Wady :
•głowa: bardzo długa, wąska, płaska lub szpiczasty
•kufa: lejkowata lub szpiczasta
•oczy: jasne, zbyt wystające lub zapadnięta
•uszy : źle osadzone, za duże, za krótkie lub pofałdowane
•ogon : ciężki, podczas pracy zwisajacy lub prosto noszony
Wady dyskwalifikujace:
•zachowanie : agresywność lub tchórzliwość
•wielkość : powyżej górnej lub poniżej dolnej granicy
•uzębienie : tyłozgryz lub przodozgryz
•oczy : oczy szklane, o różnym kształcie i wielkości
•głuchota : wrodzona lub nabyta
•ogon : kopiowany, wrodzony brak ogona lub niedorozwój ogona.
•łapy : istniejące wilcze pazury
•szata : włosy inne niż opisane we wzorcu
•umaszczenie : albinizm, inne niż w opisanym wzorcu
Psy wykazujące wyraźne wady fizyczne lub psychiczne podlegają dyskwalifikacji.
Uwaga: Samce powinny posiadać dwa normalnie rozwinięte jądra umieszczone w worku mosznowym.